Download as PDF

session 1 - platform A Nov. 30, 2019, 9 a.m.

Wu Bu Quan under 9 years men (Demonstration Event)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Wojciech Kasprzyszak UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.70 5.00 3.90 3.50 3.90 3.60 4.800 3.750 - 8.550
2 ZHANG Jin Cheng UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.80 4.60 3.80 3.50 3.80 3.60 4.667 3.700 - 8.367
3 LIN Hong Ming UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.50 4.60 4.80 3.50 3.50 3.50 3.50 4.633 3.500 - 8.133
4 Igor Sasin Krakowska Szkoła Wushu 4.00 4.10 4.30 3.30 3.10 3.00 3.10 4.133 3.100 - 7.233
5 Jan Łabuz Krakowska Szkoła Wushu 4.00 4.00 4.50 3.00 3.00 3.00 3.00 4.167 3.000 - 7.167

Wu Bu Quan under 9 years women (Demonstration Event)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 ZHANG Jin Jia UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.60 4.80 4.00 3.60 3.80 4.00 4.667 3.900 - 8.567
2 SONG Pei Ling UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.70 4.80 3.90 3.70 3.70 3.80 4.733 3.750 - 8.483
3 Patrycja Mentel Krakowska Szkoła Wushu 4.70 4.80 4.70 3.70 3.60 3.70 3.60 4.733 3.650 - 8.383
4 YUAN XiHua UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.60 4.70 3.70 3.50 3.70 3.60 4.633 3.650 - 8.283

Changquan 24 under 9 years men (Demonstration Event),
Changquan 24 9-11 years women (Demonstration Event),
Changquan 24 12-14 years women (Demonstration Event)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 WEI Yaoye UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.70 4.80 4.00 3.80 3.80 4.10 4.733 3.900 - 8.633
1 Wojciech Kasprzyszak UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.80 4.70 3.90 3.70 3.90 4.10 4.733 3.900 - 8.633
2 PAN ZeYuan UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.40 4.70 3.80 3.70 3.60 4.00 4.567 3.750 - 8.317
3 Dominika Kaczorowska UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.40 4.20 3.90 3.75 3.70 4.00 4.400 3.825 - 8.225

Changquan 1 Duan under 9 years men (Demonstration Event),
Changquan 1 Duan under 9 years women (Demonstration Event),
Changquan 1 Duan 9-11 years men (Demonstration Event),
Changquan 1 Duan 9-11 years women (Demonstration Event)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Wojciech Kasprzyszak UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.80 4.80 3.80 3.80 3.70 3.70 4.767 3.750 - 8.517
2 ZHANG Jin Cheng UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.80 4.80 3.80 3.75 3.50 3.60 4.733 3.675 - 8.408
3 Dominika Kaczorowska UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.40 4.70 4.80 3.80 3.80 3.60 3.50 4.633 3.700 - 8.333
4 Robert Orłowski Radziwiłł UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.70 4.40 4.70 3.70 3.70 3.70 3.50 4.600 3.700 - 8.300
5 YUAN XiHua UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.50 4.70 4.50 3.80 3.65 3.50 3.80 4.567 3.725 - 8.292
6 ZHANG Jin Jia UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.60 4.60 4.80 3.70 3.70 3.50 3.50 4.667 3.600 - 8.267
- LIN Hong Ming UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego - - - - - - - - - - -

Changquan 32 under 9 years women (Demonstration Event),
Changquan 32 9-11 years women (Demonstration Event)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Nikola Kądziela Krakowska Szkoła Wushu 4.20 4.30 4.30 3.70 3.80 3.70 3.60 4.267 3.700 - 7.967

Changquan Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Changquan Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan Obligatory taolu 18-39 years men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Morgan Myśko Czerwony Tygrys Warszawa 4.70 4.80 4.70 4.20 4.10 4.00 4.20 4.733 4.150 - 8.883
2 Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa 4.50 4.40 4.80 4.00 4.10 3.90 4.10 4.567 4.050 - 8.617
3 Patrik Hatala School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.60 4.20 4.10 4.10 4.00 4.00 4.433 4.050 - 8.483
4 Dvir Ifergan Israel National Team 4.00 4.00 4.50 4.00 3.80 3.80 4.00 4.167 3.900 - 8.067
5 Mateusz Siemianow Krakowska Szkoła Wushu 4.00 3.80 3.80 3.80 3.90 3.60 3.90 3.867 3.850 - 7.717
- Maciej Wilczyński Krakowska Szkoła Wushu - - - - - - - - - - -
- Patryk Juda Krakowska Szkoła Wushu - - - - - - - - - - -

Changquan Optional taolu (over 18years) women (Optional Routines (no nandu required)),
Changquan Group A (15-17years) women (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan Obligatory taolu 18-39 years women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Diana Chmielnicka Krakowska Szkoła Wushu 4.70 4.80 4.70 4.10 4.10 4.20 4.00 4.733 4.100 - 8.833
2 Kamila Światły Krakowska Szkoła Wushu 4.40 4.50 4.30 4.05 4.05 4.00 3.80 4.400 4.025 - 8.425
3 Johana Vilikovská School of Chinese Wushu - Slovakia 4.40 4.40 3.70 4.00 4.00 3.90 3.80 4.167 3.950 - 8.117
4 Kaja Kobylska Czerwony Tygrys Warszawa 4.10 4.30 3.80 4.00 4.00 4.00 3.70 4.067 4.000 - 8.067
5 Petronela Plaskurová School of Chinese Wushu - Slovakia 4.10 4.00 3.40 3.90 3.95 3.70 3.60 3.833 3.800 - 7.633

Changquan Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 4.20 4.50 4.30 4.30 4.10 4.30 4.00 4.333 4.200 - 8.533
2 Taisiia Stelmakh School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.60 4.30 4.20 3.90 4.20 3.90 4.467 4.050 - 8.517
3 Peter Bratko School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.60 4.50 4.00 3.70 4.00 3.90 4.533 3.950 - 8.483
4 Mathan Kolomansky Israel National Team 4.40 4.70 4.00 4.10 4.10 4.00 3.70 4.367 4.050 - 8.417
5 Fryderyk Liber Krakowska Szkoła Wushu 4.40 4.60 3.90 3.80 3.60 3.80 3.80 4.300 3.800 - 8.100
6 Oliwia Galan Krakowska Szkoła Wushu 4.40 4.40 4.00 3.80 3.80 3.80 3.60 4.267 3.800 - 8.067
7 Maja Liber Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.60 4.00 3.80 3.80 3.70 3.60 4.300 3.750 - 8.050
8 Zuzana Bulka Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.40 4.00 3.90 3.80 3.90 3.80 4.233 3.850 0.20 7.883
9 Antonina Bulka Krakowska Szkoła Wushu 4.10 4.40 3.60 3.90 3.95 3.70 3.70 4.033 3.800 - 7.833

Changquan Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Martin Malý School of Chinese Wushu - Slovakia 4.20 4.40 3.90 4.20 4.20 4.10 3.80 4.167 4.150 - 8.317
2 Adam Bielčik School of Chinese Wushu - Slovakia 4.30 4.40 4.20 4.00 4.25 4.00 3.90 4.300 4.000 - 8.300
3 Mariia Stelmakh School of Chinese Wushu - Slovakia 4.20 4.20 3.70 4.25 4.25 4.10 4.10 4.033 4.175 - 8.208
4 Estera Wierzbińska Krakowska Szkoła Wushu 4.10 4.30 4.20 4.00 4.20 3.90 3.70 4.200 3.950 - 8.150
5 WEI Yaoye UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.00 4.30 3.80 4.00 4.10 3.90 3.60 4.033 3.950 - 7.983
6 Natalia Galara Krakowska Szkoła Wushu 4.00 4.20 3.80 3.70 4.15 3.60 3.60 4.000 3.650 - 7.650
7 Izabela Jajeśniak Krakowska Szkoła Wushu 3.90 3.80 3.60 3.90 4.05 3.50 3.50 3.767 3.700 - 7.467

Daoshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Daoshu Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Michał Frosik Krakowska Szkoła Wushu 4.60 4.70 4.70 4.30 4.30 4.20 4.30 4.667 4.300 - 8.967
2 Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa 4.60 4.50 4.80 4.20 4.25 4.00 4.30 4.633 4.225 - 8.858
3 Mateusz Siemianow Krakowska Szkoła Wushu 4.50 4.30 4.50 4.10 4.10 4.00 4.10 4.433 4.100 - 8.533
4 Patryk Juda Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.30 4.00 4.00 4.00 3.70 3.90 4.200 3.950 - 8.150
- Maciej Wilczyński Krakowska Szkoła Wushu - - - - - - - - - - -

Daoshu Optional taolu (over 18years) women (Optional Routines (no nandu required)),
Daoshu Group A (15-17years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Kamila Światły Krakowska Szkoła Wushu 4.60 4.70 4.70 4.00 4.25 4.10 3.90 4.667 4.050 - 8.717
2 Diana Chmielnicka Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.30 4.70 4.20 4.20 4.00 4.00 4.433 4.100 - 8.533
3 Johana Vilikovská School of Chinese Wushu - Slovakia 4.30 4.50 4.40 4.00 4.10 3.90 3.90 4.400 3.950 - 8.350
- Petronela Plaskurová School of Chinese Wushu - Slovakia - - - - - - - - - - -

Jianshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Jianshu Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Morgan Myśko Czerwony Tygrys Warszawa 4.60 4.60 4.50 4.30 4.25 4.10 4.40 4.567 4.275 - 8.842
2 Patrik Hatala School of Chinese Wushu - Slovakia 4.30 4.40 4.60 4.30 4.10 4.20 4.30 4.433 4.250 - 8.683

Daoshu Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines),
Daoshu Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines),
Jianshu Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Peter Bratko School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.70 4.20 4.00 3.80 4.00 4.00 4.467 4.000 - 8.467
1 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.70 4.40 4.10 3.75 4.10 3.90 4.467 4.000 - 8.467
2 PAN ZeYuan UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.00 4.60 4.10 3.90 3.70 3.90 3.70 4.233 3.800 - 8.033

Daoshu Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Daoshu Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Mariia Stelmakh School of Chinese Wushu - Slovakia 4.40 4.50 4.20 4.00 4.25 4.00 4.30 4.367 4.125 - 8.492
2 Martin Malý School of Chinese Wushu - Slovakia 4.20 4.30 4.20 4.00 4.00 3.90 4.00 4.233 4.000 - 8.233
3 Estera Wierzbińska Krakowska Szkoła Wushu 4.30 4.20 4.10 4.00 4.15 3.70 3.90 4.200 3.950 - 8.150

Jianshu Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Jianshu Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Panna Kósa Torokbalint Sports Club Hungary 4.70 4.60 4.20 4.00 4.05 4.00 4.00 4.500 4.000 - 8.500
2 Adam Bielčik School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.50 4.40 4.00 4.10 3.80 4.00 4.467 4.000 - 8.467
3 Lenka Ondrovičová School of Chinese Wushu - Slovakia 4.60 4.30 4.20 4.10 4.15 3.90 3.90 4.367 4.000 - 8.367

Nanquan Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Emil Bielawski Krakowska Szkoła Wushu 4.60 4.60 4.40 4.00 4.10 4.00 4.00 4.533 4.000 - 8.533
2 Mikołaj Czabański Krakowska Szkoła Wushu 4.50 4.50 4.70 4.00 3.90 4.00 3.80 4.567 3.950 - 8.517

session 2 - platform A Nov. 30, 2019, 3 p.m.

Gunshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Qiangshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Gunshu Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Qiangshu Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Michał Frosik Krakowska Szkoła Wushu 4.80 4.80 4.70 4.40 4.40 4.40 4.40 4.767 4.400 - 9.167
2 Morgan Myśko Czerwony Tygrys Warszawa 4.80 4.80 4.80 4.20 4.30 4.10 4.30 4.800 4.250 - 9.050
3 Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa 4.50 4.60 4.70 4.50 4.35 4.20 4.50 4.600 4.425 - 9.025
4 Dvir Ifergan Israel National Team 4.70 4.70 4.60 4.30 4.20 4.00 4.30 4.667 4.250 - 8.917
5 Roland Oláh Torokbalint Sports Club Hungary 4.40 4.50 4.40 3.90 4.10 3.70 4.00 4.433 3.950 - 8.383
- Roland Oláh Torokbalint Sports Club Hungary - - - - - - - - - - -

Gunshu Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines),
Gunshu Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines),
Qiangshu Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Peter Bratko School of Chinese Wushu - Slovakia 4.60 4.70 4.60 4.10 3.50 4.10 3.90 4.633 4.000 - 8.633
2 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 4.50 4.70 4.80 4.00 3.60 4.20 3.80 4.667 3.900 - 8.567
3 Taisiia Stelmakh School of Chinese Wushu - Slovakia 4.10 4.60 4.50 3.90 3.45 3.90 3.70 4.400 3.800 - 8.200
4 Oliwia Galan Krakowska Szkoła Wushu 4.20 4.60 4.70 3.80 3.45 3.80 3.60 4.500 3.700 - 8.200
5 Fryderyk Liber Krakowska Szkoła Wushu 4.20 4.40 4.40 3.70 3.40 3.70 3.60 4.333 3.650 - 7.983
6 PAN ZeYuan UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.10 4.20 4.30 3.60 3.40 3.60 3.50 4.200 3.550 - 7.750
7 Mathan Kolomansky Israel National Team 4.10 4.10 3.50 3.70 3.60 3.70 3.60 3.900 3.650 - 7.550
8 YUAN XiHua UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.10 4.00 3.50 3.40 3.30 3.40 3.40 3.867 3.400 - 7.267

Gunshu Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Gunshu Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 Adam Bielčik School of Chinese Wushu - Slovakia 4.30 4.50 4.60 4.25 4.25 4.20 3.90 4.467 4.225 - 8.692
2 Mariia Stelmakh School of Chinese Wushu - Slovakia 4.50 4.70 4.70 4.00 4.20 4.00 3.90 4.633 4.000 - 8.633
3 Ádám Kovács Torokbalint Sports Club Hungary 4.30 4.60 4.30 4.15 4.15 3.70 3.80 4.400 3.975 - 8.375

Nangun Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club A1 A2 A3 B1 B2 B3 B4 A B final score
1 SHAN Sizhe UKS Warszawska Szkoła Wushu Sportowego 4.10 4.20 4.40 4.00 4.00 3.50 4.00 4.233 4.000 - 8.233

Broadsword Routines under 9 years men (Traditional Routines),
Broadsword Routines under 9 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Tomasz Uszkur MKS Kung Fu Wieliczka 7.70 7.40 8.00 7.40 7.50 7.600 - 7.533
2 Denis Dolgov UKS Irbis 7.40 7.30 7.20 7.20 7.20 7.260 - 7.233
3 Zofia Pyzik UKS Kung Fu Tarnów 7.50 7.00 7.50 7.00 7.20 7.240 - 7.233
4 Maciej Mołdawa UKS Irbis 7.20 7.20 7.60 6.90 7.00 7.180 - 7.133

Broadsword Routines 9-11 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Igor Uszkur MKS Kung Fu Wieliczka 8.00 7.90 7.60 7.70 7.70 7.780 - 7.767
2 Franciszek Staniszewski MUKS Choy Lee Fut 8.10 8.10 7.50 7.50 7.60 7.760 - 7.733
3 Wit Kłuskiewicz Buski Klub Kung Fu Yantai 7.90 8.00 7.50 7.40 7.60 7.680 - 7.667
3 Mieszko Przygoda UKS Kung Fu Tarnów 7.90 7.50 7.60 7.60 7.80 7.680 - 7.667
4 Jerzy Kękuś MKS Kung Fu Wieliczka 8.00 7.80 7.50 7.30 7.70 7.660 - 7.667
5 Stefan Zaremba UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 7.80 7.50 7.40 7.70 7.40 7.560 - 7.533
6 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 7.70 7.50 7.30 7.30 7.70 7.500 - 7.500
7 Wiktor Zawada YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.53 7.20 7.50 7.50 7.40 7.426 - 7.467
8 Michał Rogoziński Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 7.60 7.40 7.30 7.20 7.30 7.360 - 7.333
9 Karol Pradelski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.70 7.10 7.30 7.20 7.40 7.340 - 7.300
10 Maksymilian Chucherko LKS Potok Więckowice 7.50 6.90 7.30 7.20 7.10 7.200 - 7.200

Broadsword Routines 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.20 8.30 7.90 7.70 7.70 7.960 - 7.933
2 Martyna Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 8.10 7.90 7.50 7.50 7.780 - 7.767
3 Hanna Kwapień MUKS Choy Lee Fut 7.90 7.85 7.70 7.40 7.50 7.670 - 7.683
4 Zuzanna Szymczyk MKS Kung Fu Wieliczka 7.70 7.70 7.55 7.60 7.70 7.650 - 7.667
5 Alicja Janczura UKS Irbis 7.60 7.60 7.55 7.20 7.30 7.450 - 7.483
6 Antonina Stefańska Buski Klub Kung Fu Yantai 7.80 7.68 7.25 7.30 7.40 7.486 - 7.460
7 Joanna Kułach MKS Kung Fu Wieliczka 7.60 7.33 7.40 7.20 7.50 7.406 - 7.410
8 Nadia Wojdyła UKS Irbis 7.90 7.25 7.30 7.30 7.40 7.430 - 7.333
9 Gabriela Żyła UKS Irbis 7.60 7.35 7.30 7.30 7.30 7.370 - 7.317
- Maja Kuć MKS Kung Fu Wieliczka - - - - - - - -

Broadsword Routines 12-14 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Filip Parafiński MKS Kung Fu Wieliczka 8.10 8.05 8.15 7.80 7.90 8.000 - 8.017
2 Kacper Adamczyk MKS Kung Fu Wieliczka 8.10 7.50 7.90 7.60 7.80 7.780 - 7.767
3 Tamás Molnár Torokbalint Sports Club Hungary 7.90 7.70 7.80 7.30 7.70 7.680 - 7.733
4 Bartosz Marek LKS Potok Więckowice 8.00 7.34 7.80 7.40 7.90 7.688 - 7.700
5 Jakub Dziecielski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 8.00 7.58 7.50 7.50 7.60 7.636 - 7.560
6 Michał Wrona MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 7.40 7.70 7.40 7.50 7.580 - 7.533
7 Igor Litwiński MKS Kung Fu Wieliczka 7.70 7.45 7.50 7.40 7.60 7.530 - 7.517
7 Franciszek Płaza Grupa Nia Kwang Chow Gar Kung Fu Polska 7.90 7.55 7.30 7.20 7.70 7.530 - 7.517
8 Michał Sztanderski Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 7.50 7.25 7.50 7.10 7.30 7.330 - 7.350
- Konrad Gołuzd Buski Klub Kung Fu Yantai - - - - - - - -

Broadsword Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Magda Skiba MKS Kung Fu Wieliczka 8.00 8.25 8.00 7.60 7.90 7.950 - 7.967
2 Magdalena Bartula MKS Kung Fu Wieliczka 8.10 7.80 7.90 7.40 7.60 7.760 - 7.767
3 Weronika Klimczak YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.70 7.90 7.90 7.30 7.60 7.680 - 7.733
4 Izabela Szklarz UKS Kung Fu Tarnów 7.90 7.67 7.80 7.40 7.70 7.694 - 7.723
- Martyna Piechnik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Broadsword Routines 15-17 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Łukasz Maślanka UKS Kung Fu Tarnów 8.25 8.00 8.30 7.50 7.90 7.990 - 8.050
2 Filip Chucherko LKS Potok Więckowice 8.20 7.55 8.00 7.40 7.40 7.710 - 7.650
3 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.90 7.40 7.90 7.30 7.60 7.620 - 7.633
4 Dariusz Rozmus LKS Potok Więckowice 8.20 7.41 7.70 7.50 7.60 7.682 - 7.600
5 Szymon Rzewuski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.00 7.25 7.70 7.30 7.60 7.570 - 7.533
6 Miłosz Pieczyński Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 8.00 7.32 7.30 7.30 7.30 7.444 - 7.307
- Tomasz Postawa MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -

Broadsword Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emilia Rychlewska UKS Fu Hok Kuen Płock 7.60 8.30 8.10 7.60 7.90 7.900 - 7.867
2 Karolina Mathias MKS Kung Fu Wieliczka 7.50 8.00 8.00 7.30 8.00 7.760 - 7.833
3 Jolanta Drukała LKS Potok Więckowice 7.70 7.90 7.90 7.60 7.80 7.780 - 7.800
4 Anna Loranty MKS Kung Fu Wieliczka 7.30 7.92 7.80 7.20 7.50 7.544 - 7.533
5 Nikola Sarga MKS Kung Fu Wieliczka 7.20 7.85 7.80 7.20 7.40 7.490 - 7.467

Broadsword Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Broadsword Routines 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Przemysław Sobkowiak individual application 7.70 7.75 7.70 7.30 7.60 7.610 - 7.667
2 Grzegorz Rychlewski UKS Fu Hok Kuen Płock 7.50 7.65 7.70 7.40 7.70 7.590 - 7.617
3 Michał Myślak MUKS Choy Lee Fut 7.55 7.55 7.55 7.30 7.40 7.470 - 7.500
4 Piotr Pyzik UKS Kung Fu Tarnów 7.55 7.15 7.60 7.20 7.00 7.300 - 7.300
- Maksim Artsisheuski Sport Club WUDE - - - - - - - -
- Yauheni Savelyeu Sport Club WUDE - - - - - - - -
- Andrzej Zaremba UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu - - - - - - - -

Broadsword Routines 18-39 years women (Traditional Routines),
Broadsword Routines 40-60 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktoria Dębosz MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 8.25 8.30 7.80 8.30 8.110 - 8.150
2 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 7.80 8.40 8.50 7.70 8.00 8.080 - 8.067
3 Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut 7.80 7.95 7.95 7.50 7.90 7.820 - 7.883
4 Aleksandra Dziurdzia MKS Kung Fu Wieliczka 7.75 7.90 7.90 7.50 7.90 7.790 - 7.850
5 Beata Garncarz UKS Kung Fu Tarnów 7.65 7.70 7.70 7.40 7.30 7.550 - 7.583
6 Beata Grabczyńska UKS Kung Fu Tarnów 7.65 7.65 7.60 7.30 7.40 7.520 - 7.550
- Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka - - - - - - - -

Sword Routines 9-11 years men (Traditional Routines),
Sword Routines 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Franciszek Staniszewski MUKS Choy Lee Fut 8.45 8.05 8.40 7.50 7.60 8.000 - 8.017
2 Elizabeth Lee Czech Shaolin Temple 8.40 7.85 7.80 7.50 7.50 7.810 - 7.717

Sword Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Panna Kósa Torokbalint Sports Club Hungary 7.65 8.80 8.40 7.70 7.90 8.090 - 8.000
2 Magda Skiba MKS Kung Fu Wieliczka 7.45 7.70 7.70 7.60 7.60 7.610 - 7.633
3 Agata Godula Buski Klub Kung Fu Yantai 7.40 7.40 7.30 7.30 7.40 7.360 - 7.367

Sword Routines 15-17 years men (Traditional Routines),
Sword Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Patrik Hatala School of Chinese Wushu - Slovakia 8.20 8.60 8.50 7.90 7.80 8.200 - 8.200
2 Karolina Mathias MKS Kung Fu Wieliczka 7.60 8.20 8.15 7.70 7.80 7.890 - 7.883
3 Nikola Waliczek Zgłoszenie indywidualne 7.80 8.00 8.00 7.50 7.50 7.760 - 7.767
4 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.50 7.90 7.90 7.70 7.60 7.720 - 7.733
5 Szymon Rzewuski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.65 7.95 7.90 7.60 7.60 7.740 - 7.717
- Maksymilian Murszewski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia - - - - - - - -

Sword Routines 18-39 years women (Traditional Routines),
Sword Routines 40-60 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktoria Dębosz MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 9.00 9.00 8.20 8.10 8.440 - 8.433
2 Patrycja Kolaska Zgłoszenie indywidualne 8.20 8.05 8.20 8.10 7.80 8.070 - 8.117
3 Tatiana Hubová School of Chinese Wushu - Slovakia 8.10 8.20 8.20 7.80 7.60 7.980 - 8.033
4 Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut 7.70 7.95 7.90 7.80 7.60 7.790 - 7.800
5 Beata Grabczyńska UKS Kung Fu Tarnów 7.50 7.85 7.70 7.60 7.40 7.610 - 7.600

opening ceremony Nov. 30, 2019, 7 p.m.

session 3 - platform A Dec. 1, 2019, 9 a.m.

Cudgel Routines under 9 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Tomasz Uszkur MKS Kung Fu Wieliczka 7.80 8.20 8.00 7.80 7.70 7.900 - 7.867
2 Oskar Taborski UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 7.80 7.35 7.60 7.60 7.60 7.590 - 7.600
3 Adam Wargacki UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 7.50 7.10 7.50 6.90 7.50 7.300 - 7.367
4 Pavel Mrkva Czech Shaolin Temple 7.30 7.10 7.20 6.90 7.30 7.160 - 7.200

Cudgel Routines under 9 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Milena Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 6.75 8.00 7.70 7.30 7.40 7.430 - 7.467
2 Amelia Marońska Buski Klub Kung Fu Yantai 7.50 7.10 7.40 7.00 7.20 7.240 - 7.233
3 Kalina Rogozińska Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 6.60 6.40 6.50 6.70 7.00 6.640 - 6.600
4 Małgorzata Bardel UKS Kung Fu Tarnów 6.80 6.60 6.50 6.40 6.50 6.560 - 6.533

Cudgel Routines 9-11 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktor Zawada YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.10 8.30 8.40 8.30 8.40 8.300 - 8.333
2 Filip Dluhoš Czech Shaolin Temple 7.80 8.20 8.50 8.50 8.20 8.240 - 8.300
3 Mieszko Przygoda UKS Kung Fu Tarnów 8.00 8.30 8.20 8.20 8.30 8.200 - 8.233
4 Jakub Oleszczuk UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 7.80 8.20 8.50 7.90 8.50 8.180 - 8.200
5 Stefan Zaremba UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 8.00 8.00 8.30 8.10 8.30 8.140 - 8.133
6 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 7.80 8.20 8.20 8.00 8.10 8.060 - 8.100
7 Igor Uszkur MKS Kung Fu Wieliczka 7.80 7.70 8.00 8.40 8.40 8.060 - 8.067
8 Szymon Biś UKS Kung Fu Tarnów 8.20 7.80 7.90 8.20 7.50 7.920 - 7.967
9 Marcin Juszczyk Buski Klub Kung Fu Yantai 7.70 7.50 8.00 8.30 8.00 7.900 - 7.900
10 Vlastimil Tomaščák Czech Shaolin Temple 7.60 7.70 7.90 7.80 7.90 7.780 - 7.800
11 Michal Zháněl Czech Shaolin Temple 7.60 7.80 7.80 7.80 7.80 7.760 - 7.800
12 Marcin Jędrzejowski UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 7.50 7.60 7.80 7.60 7.90 7.680 - 7.667
13 Karol Pradelski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.10 7.20 7.50 8.00 7.40 7.640 - 7.633
14 Oliwier Mróz UKS Kung Fu Tarnów 7.40 6.80 7.50 7.60 7.70 7.400 - 7.500
15 Michał Rogoziński Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 6.90 6.00 6.80 7.10 6.80 6.720 - 6.833
16 Dawid Zaranek UKS Kung Fu Tarnów 6.30 6.90 6.90 6.50 6.90 6.700 - 6.767
- Wit Kłuskiewicz Buski Klub Kung Fu Yantai - - - - - - - -

Cudgel Routines 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Zuzanna Szymczyk MKS Kung Fu Wieliczka 8.40 8.50 8.50 8.70 8.40 8.500 - 8.467
2 Elizabeth Lee Czech Shaolin Temple 8.30 8.00 8.30 8.30 8.30 8.240 - 8.300
3 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.00 8.70 8.20 8.30 8.30 8.300 - 8.267
4 Alicja Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.90 7.40 8.20 8.40 8.10 8.000 - 8.067
5 Maria Idzik-Trela MUKS Choy Lee Fut 8.00 7.50 7.90 8.10 8.10 7.920 - 8.000
6 Antonina Stefańska Buski Klub Kung Fu Yantai 7.50 7.80 7.80 7.70 7.40 7.640 - 7.667
7 Maria Radziszewska YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.50 7.40 7.60 7.80 7.90 7.640 - 7.633
8 Hania Makowska Buski Klub Kung Fu Yantai 7.40 6.80 7.30 7.50 7.30 7.260 - 7.333
9 Ola Proszowska UKS Kung Fu Tarnów 6.40 6.80 7.10 7.10 7.20 6.920 - 7.000

Cudgel Routines 12-14 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Iliya Koupstas Israel National Team 8.40 8.90 8.90 8.60 8.50 8.660 - 8.667
2 Filip Parafiński MKS Kung Fu Wieliczka 8.30 7.70 8.30 8.20 8.30 8.160 - 8.267
3 Bartosz Solecki UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu 8.30 7.70 8.20 8.00 8.40 8.120 - 8.167
4 Michał Wrona MKS Kung Fu Wieliczka 7.60 8.30 8.15 8.10 8.20 8.070 - 8.150
5 Igor Litwiński MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 7.60 7.90 8.30 8.30 8.000 - 8.033
6 Krystian Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.00 7.60 8.00 7.80 7.80 7.840 - 7.867
7 Michał Sztanderski Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 7.70 6.10 7.70 7.80 7.90 7.440 - 7.733
8 Kajetan Sochacki YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.50 7.50 7.50 7.70 7.90 7.620 - 7.567
9 Jakub Więcław UKS Kung Fu Tarnów 7.40 6.50 7.40 7.50 7.80 7.320 - 7.433
- Konrad Gołuzd Buski Klub Kung Fu Yantai - - - - - - - -
- Krystian Haba UKS Kung Fu Tarnów - - - - - - - -

Cudgel Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Magda Skiba MKS Kung Fu Wieliczka 8.20 8.40 8.50 8.50 8.30 8.380 - 8.400
2 Anna Grońska YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.10 7.50 8.00 8.50 8.30 8.080 - 8.133
3 Magdalena Bartula MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 7.90 8.20 8.40 8.20 8.120 - 8.100
4 Weronika Klimczak YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.00 7.90 8.10 8.20 8.00 8.040 - 8.033
5 Vanessa Stańczyk Grupa Nia Kwang Chow Gar Kung Fu Polska 8.00 8.00 8.00 8.10 7.90 8.000 - 8.000
6 Agata Godula Buski Klub Kung Fu Yantai 7.80 7.70 7.50 7.50 7.50 7.600 - 7.567

Cudgel Routines 15-17 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Miłosz Pieczyński Akademia Kungfu/Wushu Warszawa 8.50 7.60 8.30 8.50 8.30 8.240 - 8.367
2 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.20 8.00 8.30 8.30 8.20 8.200 - 8.233
- Tomasz Postawa MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -

Cudgel Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emilia Rychlewska UKS Fu Hok Kuen Płock 8.80 9.30 9.00 8.80 8.40 8.860 - 8.867
2 Karolina Mathias MKS Kung Fu Wieliczka 8.50 9.10 8.95 8.70 8.40 8.730 - 8.717
3 Nikola Waliczek Zgłoszenie indywidualne 8.20 8.05 8.20 8.20 8.20 8.170 - 8.200
4 Nikola Sarga MKS Kung Fu Wieliczka 8.10 8.10 8.20 8.20 8.10 8.140 - 8.133
5 Anna Szczepan YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.30 8.10 8.00 7.90 7.90 8.040 - 8.000

Cudgel Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Cudgel Routines 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktoria Dębosz MKS Kung Fu Wieliczka 8.90 9.20 9.20 9.10 9.00 9.080 - 9.100
2 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 8.50 8.90 8.90 8.60 8.50 8.680 - 8.667
3 Patryk Fidos Grupa Nia Kwang Chow Gar Kung Fu Polska 8.60 8.70 8.60 8.60 8.50 8.600 - 8.600
4 Krystian Mielczarek Grupa Nia Kwang Chow Gar Kung Fu Polska 8.50 8.20 8.50 8.50 8.60 8.460 - 8.500
5 Weronika Kostka UKS Kung Fu Tarnów 8.70 8.50 8.60 8.00 8.20 8.400 - 8.433
6 Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut 8.50 8.10 8.20 8.10 8.00 8.180 - 8.133
- Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka - - - - - - - -

Cudgel Routines 40-60 years men (Traditional Routines),
Cudgel Routines over 60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Grzegorz Rychlewski UKS Fu Hok Kuen Płock 8.50 8.50 8.60 8.60 8.70 8.580 - 8.567
2 Marcin Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.20 8.60 8.40 8.20 8.20 8.320 - 8.267
- Andrzej Zaremba UKS Płaszowska Szkoła Kung Fu - - - - - - - -

Spear Routines 9-11 years men (Traditional Routines),
Spear Routines 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Igor Uszkur MKS Kung Fu Wieliczka 8.60 8.80 8.50 8.00 8.00 8.380 - 8.367
2 Franciszek Staniszewski MUKS Choy Lee Fut 8.50 8.80 8.35 8.20 8.20 8.410 - 8.350
3 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 8.60 9.00 8.40 8.00 7.90 8.380 - 8.333
4 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.10 8.50 8.40 8.10 8.10 8.240 - 8.200
5 Zuzanna Szymczyk MKS Kung Fu Wieliczka 7.90 8.40 8.20 7.90 7.80 8.040 - 8.000

Spear Routines 12-14 years men (Traditional Routines),
Spear Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Filip Parafiński MKS Kung Fu Wieliczka 8.60 8.60 8.70 8.70 8.60 8.640 - 8.633
2 Magda Skiba MKS Kung Fu Wieliczka 8.40 8.80 8.80 8.50 8.40 8.580 - 8.567
3 Kacper Adamczyk MKS Kung Fu Wieliczka 8.20 8.30 8.30 8.00 8.10 8.180 - 8.200

Spear Routines 15-17 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Franek Stefanski Buski Klub Kung Fu Yantai 8.60 8.40 8.50 9.00 8.70 8.640 - 8.600
2 Filip Chucherko LKS Potok Więckowice 8.40 8.00 8.40 8.20 8.10 8.220 - 8.233
3 Sebastian Łaciak UKS Irbis 8.30 8.00 8.10 8.00 8.30 8.140 - 8.133
- Tomasz Postawa MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -

Spear Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Jolanta Drukała LKS Potok Więckowice 8.60 8.20 8.70 8.80 8.70 8.600 - 8.667
2 Karolina Mathias MKS Kung Fu Wieliczka 8.60 8.50 8.70 8.70 8.60 8.620 - 8.633
3 Anna Loranty MKS Kung Fu Wieliczka 8.40 8.10 8.40 8.30 8.40 8.320 - 8.367
4 Aleksandra Kalisz LKS Potok Więckowice 8.20 7.90 8.20 8.10 8.20 8.120 - 8.167

Spear Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Spear Routines 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktoria Dębosz MKS Kung Fu Wieliczka 9.00 9.50 9.40 9.20 9.20 9.260 - 9.267
2 Patrycja Kolaska Zgłoszenie indywidualne 9.00 9.30 9.25 8.80 8.60 8.990 - 9.017
3 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 8.80 9.10 9.10 8.70 8.80 8.900 - 8.900
4 Aleksandra Dziurdzia MKS Kung Fu Wieliczka 8.50 8.90 8.80 8.40 8.60 8.640 - 8.633
5 Sara Zawadzka LKS Potok Więckowice 8.70 8.40 8.60 8.50 8.70 8.580 - 8.600
6 Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut 8.70 8.50 8.50 8.50 8.60 8.560 - 8.533
7 Przemysław Sobkowiak individual application 8.60 8.70 8.60 8.20 8.20 8.460 - 8.467
- Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka - - - - - - - -

Spear Routines 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score